Młodzi obywatele w Lublińcu

Program „Młody Obywatel na sportowo” Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji BGK zainteresował grupę uczniów z Lublińca. Podjęli oni temat możliwości rozwoju sportowego okolicy i jej mieszkańców. W związku z czym zorganizowali „Sztafetę dyskusji” z udziałem lokalnych władz i sojuszników.

 

Podział zadań

Pierwsze spotkanie grupy było poświęcone omówieniu projektu oraz podziałowi zadań. Uczniowie dobrali się w zespoły, które zajmowały się m.in. stworzeniem listy instytucji, które zaproszono na debatę, napisaniem zaproszeń, obsługą techniczną, cateringiem, promocją wydarzenia.

Debata

Urząd Miejski w Lublińcu poproszono o wsparcie poprzez wzbogacenia materiałów konferencyjnych o informatory turystyczne miasta. Dzięki temu każdy uczestnik otrzymał informator o ścieżkach rowerowych wraz z mapami, harmonogram debaty, listę prelegentów i podziękowania za udział w dyskusji.

9 grudnia 2015r. Zespół Szkół im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu zorganizował  debatę  z udziałem władz samorządowych, uczniów, specjalistów, znanych sportowców i mieszkańców Lublińca: Działalność sportowa w moim środowisku – działamy dla Was!

Prelegentami byli:

- Pan Sebastian Majdzik – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, który reprezentował Urząd Miejski w Lublińcu;

- Pani Agnieszka Zaucha - Śląski Związek Piłki Ręcznej;

- Pan Zygmunt Anczok  - Przewodniczący Rady Sportu;

- Pan Tomasz Zamoski - Prezes klubu sportowego „TAJFUN” Harbułtowice;

- Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu;

- Uczniowie Szkoły  Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Westerplatte w Lublińcu;

- Uczniowie Gimnazjum im. św. Edyty Stein KSW w Lublińcu.

Uczestnicy poruszyli  problem udziału w zajęciach sportowych młodzieży z terenu lublinieckiego wobec szerokiej oferty działalności sportowej  wybranych środowisk. Zaprezentowano oferty sportowe szkół, organizacji i samorządu.

Podczas dyskusji wysunięto następujące wnioski:

- instytucje pozarządowe mają problemy z finansowaniem i  dostępem do obiektów sportowych – wynajmują je odpłatnie;

- rola nauczyciela- trenera, od którego zależy jakość zajęć i frekwencja;

- młodzież jest chętna na wymianę doświadczeń i zajęć na płaszczyznach innych niż tylko w szkole;

- młodzież jest zainteresowana szerszą ofertą sportową np. kajaki, wspinaczka.

Po debacie

Uczniowie przyznali , że zorganizowanie debaty nie było łatwym zadaniem. Wiele czasu pozalekcyjnego spędzili na spotkaniach zespołu i mieli trudności z zaangażowaniem innych uczniów. Jednak podkreślali , że dotąd takiego wydarzenia w Lublińcu nie było, a jest wiele innych tematów, które warto byłoby przedyskutować: używki, doping, mała ilość imprez wyjazdowych. Ponadto, nie spodziewali się aż takiej liczby zajęć i sukcesów sportowych w ich okolicy. Możliwe, że grupa realizująca program zajmie się pisaniem przewodnika po ofercie sportowej dla wszystkich uczniów z terenu Lublińca.

Po zakończeniu debaty wszyscy prelegenci zostali zaproszeni na poczęstunek. Niezwykły był fakt wywiązania się swobodnej dyskusji pomiędzy uczniami, prelegentami instytucji i władz miasta na temat niechęci uczniów do udziału w zajęciach wychowania fizycznego. Wnioski z nieoficjalnej dyskusji: brak prysznicy i mało atrakcyjne zajęcia lekcyjne.

Sojusznicy

Urząd Miejski w Lublińcu przekazał informatory o ścieżkach rowerowych z mapami dla każdej z instytucji biorącej udział w debacie,” Janina Catering „- firma gastronomiczna zasponsorowała poczęstunek dla prelegentów.

Promocja

Informacje o debacie pojawiły się w lokalnych mediach i na stronie szkoły.