Lekcje o finansach oraz lekcje o finansach gminy odbędą się w semestrze letnim w 2017 roku w przedziale czasowym: koniec kwietnia - czerwiec. Ruszyła rekrutacja na lekcje o finansach!

Na zgłoszenia czekamy od 7 kwietnia od godz. 13:00 do 18 kwietnia.
Formularz zgłoszenia dostępny
TUTAJ.

Zgłoszenia oceniamy na podstawie trzech kryteriów - preferencji dojazdowych wolontariuszy BGK, wcześniejszego otrzymanego wsparcia w Młodym Obywatelu (dodatkowe elementy jak lekcje o finansach oferujemy przede wszystkim grupom, które wcześniej nie miały okazji otrzymać podobnego wsparcia) oraz kolejności zgłoszeń. 


Już od 2010 roku w ramach naszego programu wolontariusze i wolontariuszki Banku Gospodarstwa Krajowego prowadzą w gimnazjach w całej Polski lekcje o finansach, w czasie których uczniowie i uczennice poznają podstawy bankowości i finansów.

Tematy poruszane na lekcjach to m.in.:

  • rodzaje i funkcje banków;
  • bezpieczne korzystanie z kart płatniczych i bankomatów;
  • bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej;
  • konta osobiste;
  • lokaty i kredyty.

Uczniom i uczennicom w lekcjach o finansach najbardziej podoba się ich warsztatowy charakter oraz wymiar praktyczny. Jedna z uczennic tak oceniła te zajęcia: „Zajęcia o finansach na pewno przydadzą mi się w przyszłości. Będę uważać na firmy, które podają się za banki, chociaż w swojej nazwie nie posiadają tego słowa. Trzeba być czujnym i dokonując różnych transakcji finansowych, nie wolno tracić swojej karty z oczu, należy uważać na bankomaty, nikomu nie podawać swojego pinu i nie zapisywać go nigdzie. Na zajęciach nauczyłam się jak wybierać najkorzystniejszą ofertę, aby spłacić ją jak najszybciej i najtaniej. Bardzo podobała mi się gra MILIONERZY. Dowiedziałam się, jak odróżniać kredyty od pożyczek”

W zakończonej właśnie 8. edycji programu wprowadziliśmy dodatkowo propozycję dla młodzieży ponadgimnazjalnej: lekcje o finansach gminy.

Podczas lekcji o finansach gminy młodzież:

  • zdobywa wiedzę o tym, jakie są kompetencje poszczególnych organów samorządu terytorialnego;
  • poznaje najważniejsze źródła dochodów gmin oraz wydatków, jakie one ponoszą;
  • bierze udział w procesie uchwalania budżetu gminy, stając przed dylematem co zrobić, kiedy potrzeb jest więcej niż pieniędzy w kasie gminy;  
  • dowieduje się, w jaki sposób jako obywatele może współdecydować o działaniach, które są finansowane przez gminy.

W roku szkolnym 2015/2016 w lekcjach o finansach udział wzięło w sumie 890 młodych ludzi z różnych miejscowości, m.in.: Katowic, Sztumu, Gdańska, Będzina, Drezdenka, Konina, Mastkowa, Teresina, Małej Wsi, Radzymina, Sochaczewa, Bielawy, Poznania, Ostrołęki, Prusic, Warszawy, Częstochowy, Lidzbarka, Koła, Milanówka, Ryków, Redy, Sabni, Nowego Dworu Mazowieckiego, Jedlni-Letniska, Zabrza i Piaseczna.

Kolejne lekcje o finansach oraz lekcje o finansach gminy odbędą się w semestrze letnim w 2017 roku.