Program Młody Obywatel
realizowany przez:
Opis programu
Rok szkolny 2016/2017
Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów i opiekunów grup młodzieżowych (nauczycieli/nauczycielek, wychowawców/wychowawczyń, bibliotekarzy/bibliotekarek, pracowników/pracowniczek kultury) z instytucji oświatowych w całej Polsce. W tegorocznej edycji pragniemy zachęcić grupy uczniowskie do szerszego spojrzenia na temat aktywności obywatelskiej - to nie tylko prawo wyborcze czy wypełnianie druczków w urzędzie.
Przygotowaliśmy dla Was trzy tematy:
- „Reportaż po sąsiedzku”, którego celem jest bliższe poznanie sąsiadów: ich historii, pasji, zainteresowań, a następnie przedstawienie zebranych informacji w interesującej formie szerszej publiczności;
- „Urząd od podszewki”, czyli wnikliwe zapoznanie się z funkcjonowaniem dowolnej instytucji w Waszej miejscowości oraz otwarcie jej drzwi dla okolicznych mieszkańców/mieszkanek i ich potrzeb;
- „Przyszłość na warsztacie” polegający na przeprowadzeniu spotkania przedstawicieli różnych grup (np. młodzieży, seniorów, sportowców), podczas którego zastanowicie się nad wizją swojej okolicy za 5, 10, 15 lat.
W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów. W ramach programu odbyło się ponad 3800 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 300 warsztatów.
W ramach programu Młody Obywatel otrzymasz:
- Publikację jak krok po kroku zrealizować projekt w ramach Młodego Obywatela.
- Udział w szkoleniu wprowadzającym w tajniki programu (element obowiązkowy – termin i miejsce szkolenia wybiera się podczas rejestracji do programu).
- Newsletter z dużą dawką inspiracji do działania wysyłany raz na dwa tygodnie na Twój adres emailowy.
- Dostęp do webinariów (szkolenia online) dotyczących najtrudniejszych zagadnień pracy projektowej.
- Bieżące wsparcie ze strony koordynatorów projektu.
- Możliwość przeprowadzenia lekcji o finansach przez wolontariusza/wolontariuszkę BGK w Twojej szkole oraz warsztatów dla uczniów i uczennic.
- Najaktywniejsze grupy projektowe zaproszone zostaną na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych w Warszawie.
- Wszystkie osoby uczestniczące w programie (uczniowie, uczennice, opiekunowie, opiekunki), którzy go ukończą, otrzymają dyplom Młodego Obywatela.
Udział w programie jest bezpłatny.
Do kogo skierowany jest program?
- Bezpośrednio: nauczyciele/nauczycielki szkół gimnazjalnych, podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, a także przedstawiciele/przedstawicielki innych organizacji współpracujących z młodzieżą (m.in. lokalne organizacje pozarządowe, domy kultury, biblioteki).
- Pośrednio: młodzież, rodzice, społeczność lokalna ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz władze lokalne.
Rekrutacja trwa do 05 marca br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja
Harmonogram programu:
Program trwa jeden semestr szkolny, od marca do czerwca 2017 r. Pakiety edukacyjne (publikacja oraz przewodnik) otrzymają Państwo na szkoleniach dla opiekunów/opiekunek odbędą się w marcu (dokładne terminy), natomiast warsztaty dla uczniów/uczennic będą odbywać się od kwietnia do końca czerwca. Szkolenia dla opiekunów/opiekunek są obowiązkowe, natomiast warsztaty z uczniami/uczennicami są dodatkowym, w których weźmie udział 22 grupy projektowe.
Program Młody Obywatel jest wspólnym przedsięwzięciem CEO oraz Fundacji BGK.