Do zobaczenia!

Za nami 7 lat wspólnej pracy i wyzwań. Przykro nam, ale zawieszamy realizację programu Młody Obywatel w aktualnej formule. Nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was coś nowego :)

Program Młody Obywatel (wcześniej Młodzi obywatele działają) był obecny w szkołach i instytucjach w całej Polsce od 1995 roku. W partnerstwie z Fundacją BGK realizowaliśmy działania od 2010 roku. W ostatniej dekadzie w tych projektach wzięło udział prawie 1300 szkół, 1700 nauczycieli i 15 000 młodych ludzi. Młodzi ludzie podjęli ok. 1000 działań lokalnych, które dotarły do ok. 80 000 mieszkańców i mieszkanek. Projekt w ostatnich latach zdobył bardzo silną pozycję w szkołach. Program był dedykowany przede wszystkim szkołom gimnazjalnym. Jednak udział w nim poza gimnazjami brały także inne podmioty, m.in szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne, lokalne organizacje pozarządowe pracujące z młodzieżą, biblioteki.

Ten program był dla nas i dla Was bardzo ważny!

Chcieliśmy pokazać  sposoby, dzięki którym uczniowie i uczennice mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. Przeprowadzając lokalne projekty na rzecz mieszkańców i mieszkanek okolicy, młodzi ludzie dogłębnie poznali miejsca, w których żyją, ale też zdobyli kompetencje przydatne w dorosłym życiu, zyskując poczucie sprawstwa i pewność siebie. W ciągu tych lat zajmowaliśmy się wieloma tematami – "na tapetę" braliśmy sport, architekturę, działania obywatelskie – za każdym razem kreatywność uczniów i uczennic oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek przerastało nasze najśmielsze oczekiwania.

Podziękowania

Przy okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, które były zaagażowane w realizację programu: przedstawicielom i przedstawicielkom Fundacji BGK, w szczególności Agnieszce, wszystkim osobom zaangażowanym w koordynację: Łukaszowi, Adamowi, Basi, Judycie, Adze, Markowi, Ani, Tomkowi, Magdzie, Mateuszowi i Joannie oraz wszystkim prowadzącym warsztaty oraz szkolenia.

Coś się kończy, a coś zaczyna...

Od przyszłego roku szkolnego program Młody Obywatel zostaje zawieszony co oznacza, że mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli kontynuować program. Ale już teraz chcemy zaproponować Wam udział w nowym programie Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowanym w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją BZ WBK. Celem programu Młodzi w Akcji jest angażowanie uczniów i uczennic do działania razem ze społecznością lokalną. Pod okiem opiekuna młodzi ludzie stają się pomysłodawcami i realizatorami własnych, lokalnych projektów, więc schemat który dobrze znacie z Młodego Obywatela. Tematyka programu dotyczy przyszłości – nie tylko puszczamy wyobraźnię na zupełną wolność, ale też zastanawiamy się co oznacza przyszłość naszej najbliższej okolicy.

Więcej o programie Młodzi w Akcji dowiecie się TUTAJ. Rekrutacja rusza 15 sierpnia br.