Ruszyła rekrutacja na warsztaty dla uczniów! W tym semestrze obejmiemy warsztatami dla uczniów 22 grupy projektowe.

Jeżeli Wasza grupa zaczyna działania, możemy przyjechać do Was z warsztatem. Trener pomoże Wam wypracować plan działań na podstawie rozpoznanych zasobów i w nawiązaniu do potrzeb Waszej okolicy. Wspólnie z uczniami zastanowicie się także, w jaki sposób pozyskać sojuszników i wypromować projekt. Nie jest to zamknięty katalog tematów - chcemy, aby warsztat był dla Was „skrojony na miarę”, dostosowany do Waszych potrzeb. Napiszcie do nas, dlaczego powinniśmy przyjechać akurat do Was. Liczba warsztatów jest ograniczona. Pamiętajcie, że liczymy na kreatywne zgłoszenia i najważniejsze, żeby były one autorstwa uczniów. W grę wchodzą filmiki, wierszyki, rysunki i wiele wiele innych! 

Na zgłoszenia czekamy od 7 kwietnia od godz. 13:00. Zostało tylko kilka wolnych miejsc na warsztaty! Zgłoszenia należy przesyłać na nasz adres e-mailowy obywatel@ceo.org.pl


W semestrze zimowym Młodego Obywatela (2016/2017) warsztaty dla uczniów i uczennic były elementem mentoringu.

W roku szkolnym 2015/2016 trenerzy/trenerki Młodego Obywatela przeszkolili 758 młodych ludzi z 54 szkół w całej Polsce. Chętne na warsztaty grupy zgłaszały się same, wysyłając mailowe zaproszenie na skrzynkę Młodego Obywatela. Zapraszali nas przede wszystkim gimnazjaliści/gimnazjalistki (33 grupy), ale odwiedziliśmy również szkoły ponadgimnazjalne (11 grup) oraz podstawowe (10 grup).

Program warsztatów dostosowywany był do indywidualnych potrzeb uczniów i uczennic na podstawie wcześniejszych wywiadów z ich opiekunami/opiekunkami. Najwięcej zespołów zdecydowało się na realizację tematu „Ruch z sensem”, w ramach którego organizowano charytatywne wydarzenia sportowe. Podobna liczba grup wybrała „Kronikę sportową”, wymagającą odnalezienia i przywrócenia do życia dawnych gier i zabaw. Najrzadziej natomiast młodzi ludzie decydowali się na „Sztafetę dyskusji”, polegającą na zorganizowaniu publicznej debaty na temat stanu infrastruktury oraz oferty sportowej w swojej miejscowości.

W ramach warsztatów młodzież miała okazję przeprowadzić diagnozę najbliższej okolicy oraz poznać potencjał drzemiący w jej mieszkańcach/mieszkankach, rozeznać własne kompetencje i zainteresowania, pogłówkować nad sposobami pozyskania sojuszników/sojuszniczek, zaplanować niestandardowe sposoby promocji, a także opracować harmonogramy działań oraz karty pracy. Podczas spotkań uczniowie i uczennice nie siedzieli w ławkach, ale pracowali w kręgach lub w małych podgrupach, korzystając z różnych materiałów, takich jak kolorowe kartki, post it’y, flipy, flamastry, balony, taśmy klejące, sznurki itp.

Uczestnicy i uczestniczki wysoko ocenili program warsztatów, podobało im się zwłaszcza zaangażowanie prowadzących, dobra atmosfera pracy, możliwość większego zintegrowania się z innymi uczniami/uczennicami oraz nieskrępowanego wypowiadania własnych opinii. Często pojawiała się uwaga, że w szkołach powinno być więcej tego rodzaju aktywnych form pracy. Pomimo długiego czasu trwania zajęć, bo aż pięciu godzin zegarowych, wielu uczniów/uczennic stwierdzało na koniec, że warsztaty mogłyby trwać jeszcze dłużej.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników i uczestniczki warsztatów Młodego Obywatela z następujących miejscowości: Niedrzwica Duża, Jelnica, Będzin, Suwałki, Tuchowicz, Lutomia Dolna, Daleszyce, Chotyłów, Biała Podlaska, Sieciechów, Zamość, Sabnie, Płock, Włocławek, Radom, Ostrów Mazowiecka, Chojnice, Gdańsk, Gdynia, Kwidzyn, Lisewo Malborskie, Stare Kurowo, Konin, Poznań, Praszka, Wieluń, Dębska Kuźnia, Lublin, Częstochowa, Zabrze, Hażlach, Różaniec Drugi, Szydłowiec, Milanówek, Modliborzyce, Ińsko, Świerże Górne, Nowa Karczma, Piszczac, Zaniemyśl, Lidzbark, Nowy Świetów, Nowy Dwór, Jarnołtów, Zbąszyń, Strzyżów, Czermin, Wilkowisko, Rzuchowa, Dębnica, Świerże Górne. Kolejne warsztaty Młodego Obywatela na jesieni – już nie możemy się doczekać!

Tak nas zapraszali na warsztaty Młode Obywatelki i Młodzi Obywatele z Chojnic. I jak tu nie przyjechać? :)

Tutaj możecie zobaczyć zaproszenie przygotowanie przez uczniów i uczennice ze Szkoły Podstawowej im. "Trzech Braci' w Hażlachu.

Filmowe zaproszenie przygotowali również uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół w Dębnicy