Rok szkolny 2016/2017

Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów i opiekunów grup młodzieżowych (nauczycieli/nauczycielek, wychowawców/wychowawczyń, bibliotekarzy/bibliotekarek, pracowników/pracowniczek kultury) z instytucji oświatowych w całej Polsce. W tegorocznej edycji pragniemy zachęcić grupy uczniowskie do szerszego spojrzenia na temat aktywności obywatelskiej - to nie tylko prawo wyborcze czy wypełnianie druczków w urzędzie.

Przygotowaliśmy dla Was trzy tematy:

 • „Reportaż po sąsiedzku”, którego celem jest bliższe poznanie sąsiadów: ich historii, pasji, zainteresowań, a następnie przedstawienie zebranych informacji w interesującej formie szerszej publiczności;
 • „Urząd od podszewki”, czyli wnikliwe zapoznanie się z funkcjonowaniem dowolnej instytucji w Waszej miejscowości oraz otwarcie jej drzwi dla okolicznych mieszkańców/mieszkanek i ich potrzeb;
 • „Przyszłość na warsztacie” polegający na przeprowadzeniu spotkania przedstawicieli różnych grup (np. młodzieży, seniorów, sportowców), podczas którego zastanowicie się nad wizją swojej okolicy za 5, 10, 15 lat.


W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1250 szkół, niemal 1700 nauczycieli i około 14 000 uczniów. W ramach programu odbyło się ponad 3800 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 300 warsztatów. 

W ramach programu Młody Obywatel otrzymasz:

 1. Publikację jak krok po kroku zrealizować projekt w ramach Młodego Obywatela.
 2. Udział w szkoleniu wprowadzającym w tajniki programu (element obowiązkowy – termin i miejsce szkolenia wybiera się podczas rejestracji do programu).
 3. Newsletter z dużą dawką inspiracji do działania wysyłany raz na dwa tygodnie na Twój adres emailowy.
 4. Dostęp do webinariów (szkolenia online) dotyczących najtrudniejszych zagadnień pracy projektowej.
 5. Bieżące wsparcie ze strony koordynatorów projektu.
 6. Możliwość przeprowadzenia lekcji o finansach przez wolontariusza/wolontariuszkę BGK w Twojej szkole oraz warsztatów dla uczniów i uczennic.
 7. Najaktywniejsze grupy projektowe zaproszone zostaną na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych w Warszawie.
 8. Wszystkie osoby uczestniczące w programie (uczniowie, uczennice, opiekunowie, opiekunki), którzy go ukończą, otrzymają dyplom Młodego Obywatela.

Udział w programie jest bezpłatny.

Do kogo skierowany jest program?

 • Bezpośrednio: nauczyciele/nauczycielki szkół gimnazjalnych, podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, a także przedstawiciele/przedstawicielki innych organizacji współpracujących z młodzieżą (m.in. lokalne organizacje pozarządowe, domy kultury, biblioteki).
 • Pośrednio: młodzież, rodzice, społeczność lokalna ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz władze lokalne.

Rekrutacja trwa do 05 marca br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny na stronie: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl/rekrutacja

Harmonogram programu:

Program trwa jeden semestr szkolny, od marca do czerwca 2017 r. Pakiety edukacyjne (publikacja oraz przewodnik) otrzymają Państwo na szkoleniach dla opiekunów/opiekunek odbędą się w marcu (dokładne terminy), natomiast warsztaty dla uczniów/uczennic będą odbywać się od kwietnia do końca czerwca. Szkolenia dla opiekunów/opiekunek są obowiązkowe, natomiast warsztaty z uczniami/uczennicami są dodatkowym, w których weźmie udział 22 grupy projektowe. 

Program Młody Obywatel jest wspólnym przedsięwzięciem CEO oraz Fundacji BGK.