"Kronika sportowa" w Wodzisławiu Śląskim

W roku szkolnym 2015/2016 w ramach programu Młody Obywatel proponujemy trzy tematy do wyboru: „Ruch z sensem”, „Kronika sportowa” lub „Sztafeta dyskusji”. Uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim zdecydowali zająć się drugim z nich i przypomnieć zapomniane gry oraz zabawy.

„Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzicami oraz lokalną społecznością mieli za zadanie stworzyć kronikę sportową. Po co to wszystko? Przede wszystkim po to, by przywrócić do życia dawne gry i zabawy, a ponadto po to, by poprzez przypomnienie i wprowadzenie w czyn starych gier i zabaw, pokazać, jak miło można spędzać czas na powietrzu bez komputera, czy smartfona” – mówi opiekun grupy, pan Grzegorz Żymełka.

Prace nad projektem zaczęto od przygotowania ankiet i przeprowadzenia wywiadów, dzięki którym udało się ustalić zasady starych gier podwórkowych. Ankiety rozdawano wśród uczniów szkoły, a oni uzupełniali je wraz z rodzicami, dziadkami czy sąsiadami. Wywiady przeprowadzono także ze starszymi mieszkańcami ulicy Kopernika, przy której znajduje się szkoła, oraz emerytowanymi nauczycielami. O tym, jak kiedyś spędzali wolny czas opowiedzieli także członkowie Zespołu folklorystycznego Familijo ze Skrzyszowa. W ramach przygotowań i zdobywania wiedzy uczniowie zaprosili do swojej szkoły seniorów i razem z nimi bawili się w: Pomidora, Klipę, Zgadywanki, Skakankę, Ciuciubabkę, Klasy, Ciepło – zimno, Głupiego Jasia, Gąski, gąski do domu, Zbijaka, Cymbergaja i wiele, wiele innych.

Pomogli również pracownicy wodzisławskiego Muzeum. Panowie Dawid i Jacek podzielili się swoją wiedzą oraz zorganizowali wesołe zabawy dla uczniów. Były wyścigi na koniach, chodzenie na szczudłach, gra w młynek, rzuty ringo do celu, przeciąganie liny. Absolutnym hitem okazał się bez wątpienia rzut kapustą do beczki.

Wszystkie pomysły uczniowie biorący udział w projekcie wiele razy przećwiczyli ze swoimi nauczycielami. Opisali je także w formie kroniki, która została wydrukowana i zadomowiła się w szkolnej bibliotece oraz została umieszczona na stronie internetowej szkoły.

12 stycznia odbyło się podsumowanie projektu. Pokazany został film oraz prezentacja dokumentująca przebieg projektu. Wszyscy uczniowie szkoły wzięli udział w przeróżnych grach i zabawach. Niezależnie od wieku – czy to pierwszaki, uczniowie gimnazjum czy też Szkoły Przysposabiającej do Pracy – wszyscy bawili się świetnie i czekają na powtórkę.

Młodzi organizatorzy usłyszeli wiele miłych słów od kolegów oraz nauczycieli na temat realizacji projektu. Dzięki ich pracy oraz wsparciu opiekuna grupy wiele cudownych gier i zabaw nie pójdzie w zapomnienie. Ponadto uczniowie, nauczyciele oraz okoliczni mieszkańcy docenili inne aspekty projektu, takie jak: nawiązanie kontaktu z nowymi ciekawymi ludźmi, zintegrowanie lokalnej społeczności, pozyskanie pomysłów na integrację dzieci i młodzieży oraz na przerwę śródlekcyjną czy doskonalenie umiejętności współpracy w zespole, zdrowej rywalizacji i nauka, że czasami się przegrywa.

O wydarzeniu napisano na stronie szkoły.

Tematem zainteresowały się także lokalne media.