Program Młody Obywatel
realizowany przez:
Aktualności
Młody Obywatel przez cały rok
W Radomsku w Publicznym Gimnazjum nr 3 działa koło naukowe „Młodzież dla Europy”. Jego członkowie zgłosili się do udziału w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji BGK „Młody Obywatel na sportowo”. <!--break-->
Młodzież wybrała jeden z trzech tematów – „Kronika sportowa”. Ich zadanie polegało na przypomnieniu lokalnej społeczności dawnych gier i zabaw.
Spotkania grupy projektowej odbywały się na zajęciach koła naukowego „Młodzież dla Europy”. Na początku został opracowany plan działań i podział obowiązków. Uczestnicy postanowili, że swój projekt skierują do dzieci w świetlicach środowiskowych oraz świetlicy szkolnej.
Bardzo ważny w organizacji projektu był harmonogram: „Nasze działania rozpoczęliśmy pod koniec listopada, ich kumulacja miała miejsca w grudniu oraz na początku stycznia” – mówi jeden z organizatorów.
W trakcie zajęć w świetlicach przypomniane zostały dawne gry i zabawy, m.in. bierki, gra w gumę, Flinston, „Raz, dwa, trzy, Baba jaga patrzy”. Dodatkowo każdy uczestnik warsztatów otrzymywał słodkie małe co nieco oraz, obowiązkowo, Order Młodego Obywatela.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wiele z nich powtarzało, że od teraz będzie bawić się w nowopoznane gry.
Ponadto grupa projektowa przeprowadziła rozmowy ze starszymi osobami na temat gier i zabaw z ich młodości. Wywiady zostały nagrane, a z zebranego materiału powstał film.
Współpraca z sojusznikami przyniosła niespodziewane korzyści: „Rozmowy ze starszymi osobami bardzo nas z nimi zintegrowały. Wielu z nas wraca do tych osób, prowadzi dalsze rozmowy, niekoniecznie związane z tematem projektu, dwie osoby chętnie włączyły się w wolontariat i dwa razy w tygodniu wychodzą do domu pomocy społecznej spędzając czas z osobami starszymi.”
Do współdziałania zostały zaproszone również: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Świetlice Środowiskowe, Szkolna Świetlica, Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum nr 3.
Młodzi ludzie podkreślają: „Nauczyliśmy się grać w dawne gry i zabawy, które także dla nas były nowością. Dzięki nim można aktywnie spędzać czas wolny. Każde ze spotkań było dla nas czymś nowym – nowe znajomości, wiele bardzo ciekawych rozmów, tysiące uśmiechów na twarzach dzieci, z którymi prowadziliśmy warsztaty. Zarówno dla nas, jak i uczestników była to świetna odskocznia od spędzania czasu np. przy komputerze, bądź przed telewizorem. Mamy wiele fajnych pomysłów na kontynuację działań, zarówno na terenie miasta (parki, skwery) jak i w szkole. Myślimy o współpracy z Radomszczańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.”
Członkowie grupy projektowej podzielili się swoimi wrażeniami:
„Bałam się trochę zabaw z dziećmi, nie zawsze potrafię nad nimi zapanować. Jednak nasze ciekawe pomysły na zabawy, głównie flinston i gra w gumę, tak bardzo im się spodobały, że nas niesamowicie polubiły. Już nie mogę się doczekać kolejnych spotkań w II semestrze” – mówi Ola.
„Najmilej wspominam spotkanie z babcią, gdy mogłam ją wypytać o dawne gry i zabawy. Widziałam, jak bardzo się wzruszała przy tych wspomnieniach. Nie sądziłam, że moja babcia może tak dokładnie pamiętać, co robiła, gdy miała 6 lat!” – dodaje Julka.
Działania grupy projektowej zostały utrwalone również na filmie.
Realizacja projektu tak bardzo spodobała się młodzieży, że postanowiono go kontynuować. Na działania podczas kolejnego semestru nauki grupa dostała od Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacji BGK grant. Tym razem młodzi ludzie zbierają gry planszowe itp. na rzecz świetlic środowiskowych w Radomsku. O akcji pod hasłem „Zgrane Radomsko. Młody obywatel na sportowo” można przeczytać na stronie koła naukowego.
Na razie uczennice biorące udział w projekcie zorganizowały warsztaty tworzenia latawców dla dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7.
Opiekunem grupy jest pan Tomasz Mazur.
Czekamy na relacje z dalszych działań