Młody Obywatel w Kowalkach

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kowalkach bierze udział w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji BGK. Młodzież wybrała jeden z trzech zaproponowanych tematów: „Urząd od podszewki”. Opiekunka grupy projektowej są: pani Marlena Ciecierska i pani Dorota Grudzińska.

W grudniu grupa projektowa kolejny raz gościła w Urzędzie Gminy Rypin, by spotkać się z pracownikami i porozmawiać o ich pracy.
Uczniowie i uczennice odwiedzili panią Małgorzatę Czajkowską – Skarbnika Gminy, by zapytać o jej odpowiedzialne stanowisko. Dowiedzieli się, że do zakresu jej obowiązków należy m.in. kontrola nad budżetem gminy, opracowywanie analiz i sprawozdań finansowych oraz zapewnienie właściwego obiegu dokumentów finansowych.


Kolejnym urzędnikiem, z którym spotkała się młodzież, była pani Halina Słowik – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uczniowie poznali zadania Ośrodka, zasady jego funkcjonowania oraz strukturę organizacyjną. Ponadto grupa projektowa rozmawiała z Panią Iloną Sztuczką, która zajmuje się między innymi obsługą programu „Rodzina 500+”.


Następnie gimnazjaliści spotkali się z panem Adamem Łapkiewiczem, który jest odpowiedzialny za promocję gminy. Do zakresu jego obowiązków należy między innymi przygotowywanie publikacji na temat gminy, opracowywanie folderów, organizowanie wystaw i konkursów, współpraca z lokalną prasą, prowadzenie spraw związanych ze strategią rozwoju gminy np. pozyskiwanie środków unijnych.


Uczniowie i uczennice rozmawiali też z panem Wiesławem Skoniecznym – inspektorem ds. gospodarki rolnej. Omówił on gospodarkę odpadami w gminie, poruszył też sprawy związane z ekologią. Podkreślił również, że gmina jest typowo rolnicza i może wiele zaoferować obecnym i przyszłym mieszkańcom.


Kolejnym urzędnikiem, z którym spotkała się grupa realizująca projekt, była pani Joanna Derkowska. Jest ona podinspektorem ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych. Uczniowie dowiedzieli się ilu mieszkańców liczy gmina, jak wygląda struktura płci i wieku, jakie warunki trzeba spełnić, by „wyrobić sobie” dowód.


Wszyscy pracownicy Urzędu Gminy z ogromną pasją i wielkim zaangażowaniem opowiadali o swojej pracy, cierpliwie odpowiadali na pytania młodzieży i w ten sposób sprawili, że Urząd stał się gimnazjalistom „bliższy”.