Młody Obywatel zaprasza!

Zapraszamy do udziału w IX edycji programu Młody Obywatel. Program realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundację BGK działa już od siedmiu lat. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz zachęcenie młodzieży do aktywnego działania w swoim najbliższym otoczeniu.

Do programu zapraszamy szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski, a także inne organizacje współpracujące z młodzieżą (m.in. lokalne organizacje pozarządowe, domy kultury, biblioteki, lokalne grupy działania). Udział w programie Młody Obywatel to sposób na zachęcenie młodzieży do wyjścia poza mury szkoły, przejęcia inicjatywy i nawiązania współpracy z lokalnymi władzami, przedstawicielami/przedstawicielkami mediów, czy przedsiębiorcami/przedsiębiorczyniami. Młodzi ludzie zdobędą bezcenne doświadczenie i nauczą się pracować w grupie. To szansa na dowiedzenie się, czym na co dzień zajmuje się urząd gminy, poznanie swoich sąsiadów i sąsiadek oraz decydowanie o przyszłości swojej okolicy.

Zapraszamy na naszą stronę internetową. Rekrutacja trwa od 15 sierpnia do 18 września 2016 r. KLIKNIJ TUTAJ
Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony spolecznosc.ceo.org.pl - niezbędne jest zarejestrowanie się do społeczności.

Zgłaszające się do programu osoby realizują projekt edukacyjny wspólnie z grupą młodzieży. Ich działanie ma na celu pokazanie młodym ludziom sposobów na zaktywizowanie społeczności lokalnej i wykształcenie u niej poczucia wpływu na otoczenie. IX edycja programu trwa jeden semestr szkolny.

 

W tym roku szkolnym proponujemy Wam realizację projektów związanymi ze społeczeństwem obywatelskim. Jak zwykle macie do wyboru jedną z trzech ścieżek:

„Reportaż po sąsiedzku”

Jak dobrze znacie swoich sąsiadów i sąsiadki? Może wśród nich jest ktoś, kto wykonuje ciekawy zawód albo był świadkiem/świadkinią przełomowych wydarzeń? Może mieszkacie nieopodal pisarza/pisarki albo malarza/malarki? Zaproście mieszkańców/mieszkanki swojej miejscowości do współpracy!  Przeprowadźcie wywiad z osobą, która Was zaintryguje. Na jego podstawie przygotujcie reportaż, stwórzcie portret. Co dalej? Zorganizujcie wydarzenie dla społeczności lokalnej, podczas którego przedstawicie wyniki swojej pracy. Zaproście sołtysa/sołtyskę, wójta, burmistrza/burmistrzynię, prezydenta, lokalne media i oczywiście wszystkich sąsiadów i sąsiadki.

„Urząd od podszewki”

Zastanawialiście się kiedyś na czym polega praca urzędnika/urzędniczki albo pracownika/pracowniczki domu kultury? Proponujemy Wam abyście to sprawdzili! Zaproście do współpracy przy projekcie urząd, dom kultury, bibliotekę albo muzeum. Poznajcie pracujących tam ludzi. Następnie zorganizujcie „dzień otwarty”, na który zaprosicie mieszkańców i mieszkanki Waszej miejscowości. Pamiętajcie o plakatach informujących o wydarzeniu oraz o zaproszeniu lokalnych mediów. Wcielcie się w role przewodników/przewodniczek i oprowadzajcie po budynku, przedstawcie pracowników i pracowniczki oraz wskażcie, jak poradzić sobie z załatwianiem różnych spraw w urzędach .

„Przyszłość na warsztacie”

Jak będzie wyglądać Wasza miejscowość za kilka lat? Co się w niej zmieni? Chcielibyście mieć na to wpływ? Zapytajcie o zdanie mieszkańców i mieszkanki. Poszukajcie miejsc, które chcielibyście zmienić. Weźcie sprawy w swoje ręce i zorganizujcie debatę. Powiadomcie o wydarzeniu mieszkańców/mieszkanki, zaproście władze swojej miejscowości. Wnioski płynące z dyskusji mogą przekształcić się w rzeczywiste zmiany.

 

Aby zgłosić swóu udział w programie, kliknij TUTAJ.