Najważniejsze to słuchać! Działania w Kępnie

Tematy są wszędzie, wystarczy umieć patrzeć i słuchać rozmówcy – takie rady dla młodzieżowych reporterów miał Mirosław Łapa, redaktor naczelny Tygodnika Kępińskiego, który 11 maja 2017 roku gościł w redakcji grupę uczestników projektu „Reportaż po sąsiedzku”. Projekt, który prowadzi Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie daje młodym ludziom możliwość sprawdzenia się w nowej roli. Dziennikarstwo, nie jest łatwym zawodem ale być może ktoś z uczestników odkryje w sobie pasję, która zaprocentuje w przyszłości. To nie wszystko - w bibliotece działa druga grupa projektowa, która za cel postawiła sobie myślenie o przyszłości miasta - uczniowie i uczennice wyszli w miasto, aby przeprowadzić społeczne badanie!

Na warsztatach w bibliotece uczestnicy stworzyli mapę myśli - plan reportażu, przygotowali pytania do mieszkańców i zadania, które muszą wykonać aby reportaż powstał. Potem cała grupa udała się na spotkanie z mieszkańcami Kępna, którzy dostarczyli młodym dziennikarzom mnóstwo ciekawych historii i tematów. Młodzież świetnie poradziła sobie z przeprowadzeniem ankiet i wywiadów. Wszyscy wrócili zadowoleni, z pełnymi teczkami materiałów, które teraz trzeba będzie opisać, uporządkować i przeanalizować. Reportaż musi opierać się na prawdzie, nie można koloryzować rzeczywistości, trzeba sprawdzić każdy szczegół, dotrzeć do ukrytych faktów. Zabiera to sporo czasu, ale warto się postarać ponieważ trzy najlepsze reportaże zostaną wydrukowane w „Tygodniku Kępińskim”. W projekcie uczestniczą uczniowie z kępińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat medialny nad naszym projektem objął Tygodnik Kępiński. Dziennikarze służą nam radami i pomocą w poszukiwaniu materiałów do reportaży. Pozyskaliśmy do współpracy Wojewódzka Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, zorganizują warsztaty fotografii dla uczniów. Pomagają także mieszkańcy, którzy gdy dowiedzieli się o projekcie sami przychodzą do nas z ciekawymi tematami. Artykuł o każdym spotkaniu drukuje Tygodnik Kępiński, informacje są też na stronie internetowej biblioteki: www.bibliotekakepno.pl i na Facebooku.

Druga grupa projektowa składająca się z młodzieży z kępińskich szkół pod opieką bibliotekarzy z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie postanowiła wziąć udział w projekcie „Warsztaty przyszłościowe” i zapytać mieszkańców co sądzą o swojej miejscowości. Pod okiem Mateusza Koniecznego - trenera z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie młodzi ludzie po warsztatach przygotowawczych wyszli na ulice miasta aby porozmawiać z mieszkańcami o tym, jak postrzegają swoje miasto. Wśród opinii przeważały pozytywne ale było też sporo opinii negatywnych. Mieszkańcom brakuje w mieście przede wszystkim miejsc do spędzania wolnego czasu, obszarów zieleni, klimatycznych kawiarenek. Podoba się odnowiony Ratusz, KOSiR, kino. Dużo było również uwag o zaniedbanej Synagodze i kilku ulicach, które zdaniem mieszkańców powinny zostać wyremontowane. Po tak dużej porcji informacji uczestnicy projektu postanowili zaplanować duże wydarzenie lokalne i zaprosić mieszkańców i mieszkanki do uczestnictwa w zaplanowaniu ich zdaniem wymarzonego miasta jakim może być Kępno za 5, 10,15 lat. Patronat medialny nad projektem objął Tygodnik Kępiński. Pomoc w wypożyczeniu sprzętu do przeprowadzenia akcji na kępińskim Rynku uzyskamy od Starostwa Powiatowego w Kępnie.

Pełną relację z warsztatów przyszłościowych znajdziecie na stronie biblioteki http://www.bibliotekakepno.pl/www_od2014/2017_05_warsztaty_przyszlosciowe_1.html