Organizacja projektu w Praszce

Grupa uczniów klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Praszce wzięła udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji BGK ‘’Młody obywatel na sportowo”. Uczniowie zorganizowali turniej siatkówki, gry i zabawy dla dzieci, lekcję zumby oraz quizy na temat sportu i zdrowego żywienia.

Planowanie

Na pierwszym spotkaniu grupy projektowej uczniowie omówili sposób realizacji projektu. Po długiej dyskusji wybrali temat „Ruch z sensem”. Postanowili zorganizować imprezę charytatywną, ale nie wiedzieli na jaki cel mogą zbierać pieniądze. W końcu zdecydowali, że pomogą w spełnianiu marzeń dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce. Kolejna decyzja dotyczyła wyboru terminu i miejsca wydarzenia - wybrano budynek szkoły.

Następne spotkanie uczniowie przeznaczyli na ustalenie harmonogramu projektu. Zadania do wykonania zostały rozdzielone pomiędzy osoby biorące udział w projekcie. Ustalono, do kiedy można zgłaszać pomysły na możliwe do zorganizowania w czasie turnieju konkurencje.

Kolejnym etapem realizacji projektu było przygotowanie plakatów oraz identyfikatorów. Tak wyposażeni uczniowie udali się do wszystkich okolicznych firm, zapraszając do udziału w imprezie.

Przed finałem akcji część grupy udała się do Zespołu Placówek Specjalnym na spotkanie z dziećmi, którym mieli pomóc. Poznali je oraz dowiedzieli się o czym marzą.

Grupa projektowa opracowała także szczegółowy scenariusz turnieju.

Sponsorzy

Ważnym zadaniem było znalezienie sponsorów. Firma GOS-KOM oraz Neapco z Praszki zafundowały nagrody dla uczestników imprezy. Właściciel sklepu spożywczego zasponsorował turniejową kawiarenkę. Drużyny, biorące udział w turnieju siatkówki, zapłaciły pieniądze wpisowe w wysokości 100 zł.

Promocja

O turnieju trzeba było poinformować mieszkańców Praszki. Uczniowie wywiesili plakaty, przekazali także informacje o projekcie do patronów medialnych, tj. do ‘’Kulis powiatu” oraz do „Radia Ziemi Wieluńskiej”. Ważnym źródłem informacji było utworzone na Facebook’u wydarzenie. Grupa przygotowała również ulotki, które rozdawała na rynku i na targu, aby zachęcić jak największą liczbę osób do udziału w imprezie.

Po programie

Efektem wszystkich działań była zebrana kwota: 716,37zł.

Ponadto uczniowie podkreślają: „Dzięki udziałowi w programie nauczyliśmy się przede wszystkim sumienności w wykonywaniu powierzonych nam zadań. Nauczyliśmy się również pracy w grupie. Przez naszą działalność staliśmy się bardziej otwarci na innych. Niektórzy z nas dzięki tej akcji, mogli przełamać swoją nieśmiałość. Myślę, że szczególnie ważna dla nas wszystkich jest satysfakcja z pomocy. Uśmiechy na twarzach osób, dla których zbieraliśmy pieniądze są bardzo mobilizujące, pokazują, że naprawdę się przyłożyliśmy i dobrze wykonaliśmy postawione nam zadania.  Grupa projektowa zżyła się ze sobą i jest chętna do podjęcia kolejnych, podobnych działań.”