Program Młody Obywatel
realizowany przez:
Aktualności
Pierwszy krok do świata dorosłych
Na naszym pierwszym spotkaniu, które było bardziej organizacyjnym, wszyscy wypisaliśmy swoje oczekiwania wobec innych członków grupy oraz to co sami możemy zaoferować. Na kartkach były wypisane głownie "zaangażowanie", lub "dobra współpraca". Znalazły się też osoby chętne do wystąpień publicznych, lub oprawy graficznej. Po przeanalizowaniu naszych oczekiwań zaczęliśmy analizować czym zajmuje się urząd gminy i jak moglibyśmy przedstawić jego działania w ciekawy sposób.
Ustaliliśmy, że chcemy przedstawić urząd uczniom naszej szkoły, by zapoznać ich bardziej z działaniem i sprawami urzędu. Jednak zrezygnowaliśmy z klas 1-3 w podstawówce, bo wydają nam się jeszcze za mali, żeby zaciekawiła ich zabawa w urzędzie. W dniu 5.05.2017 r. do naszej szkoły przyjechała Pani Agnieszka Jarmuł, która poprowadziła warsztaty przygotowujące nas do pracy nad projektem. Przedstawiliśmy jej co możemy zaoferować ze swojej strony oraz czego oczekujemy od siebie nawzajem. Pani Agnieszka w ciekawy i miły sposób przedstawiła nam jak pracować w grupie oraz co najważniejsze jest przy takim projekcie. Dużą frajdę sprawiło nam zadanie, w którym podzieleni na trzy grupy tworzyliśmy wieżę ze słomek, makaronów, wykałaczek i taśmy. Na czubku wierzy przyklejaliśmy kartkę z narysowanym Piotrusiem. Jego marzeniem było wyjść jak najwyżej, a my poznawaliśmy pierwsze podstawy projektu, czyli pracę w grupie, planowanie działania oraz samo dążenie do celu z efektem. Po zabawie wraz z Panią dokładniej omówiliśmy działania gminy, po czym zastanowiliśmy się w jaki sposób przedstawić jej funkcje.
Gdy zdecydowaliśmy się na grę odbywającą się w budynku gminy, wspólnie wymyśliliśmy konkurencje i zadania jakie mogłyby się pojawić. Zastanowiliśmy się jeszcze nad grupą wiekową, do której chcielibyśmy dedykować nasze zabawy, po czym sami spróbowaliśmy siły w wymyślonych wcześniej konkurencjach. Po omówieniu bardziej pisemnych zadań, dużo zabawy przysporzyło nam pisanie wiersza, w trzyosobowych grupach, który miał posiadać minimum dwa słowa „Bojanów” (mogło być odmienione przez przypadki) oraz nagranie filmu, na którym przedstawialiśmy wylosowane wcześniej funkcje urzędu. Używaliśmy do tego artefaktów znajdujących się w sali historycznej, w której odbywały się warsztaty. Wszystkie pomysły spisane na kartkach trafiły do pani Makolus i były dla nas podstawą przy dalszym działaniu. W naszych działaniach bardzo pomaga nam pani Makolus, która jest opiekunką naszej grupy. Pomaga nam zaprowadzić porządek w dyskusji oraz motywuje do działania podsuwając różne pomysły. Promujemy projekt poprzez opowiadanie o nim znajomym oraz rodzinie. Również na drzwiach sali historycznej wisi plakat z informacja o projekcie.