Początek końca i koniec początku

W środę 17.05 spotkaliśmy się na pierwszych warsztatach podsumowujących nasz tegoroczny projekt. Rozmawialiśmy o tym czego dowiedzieliśmy się i nauczyliśmy podczas naszych 3 wypraw do urzędów i dlaczego jest to dla nas ważne. Celem naszych działań jest zdobycie wiedzy na temat instytucji samorządu terytorialnego i następnie przekazanie jej innym uczniom szkoły poprzez przygotowanie szkolnej gazetki, prezentacje podczas apelu, codzienne rozmowy. Aby zachęcić szkolnych kolegów do zainteresowania tym co robimy przygotowaliśmy między innymi duży plakat i wpisaliśmy na niego powody, dla których naszym zdaniem warto jest poznać działanie lokalnych instytucji. Mamy nadzieję, że takimi działaniami zachęcimy uczniów do udziału w organizowanych przez nas na terenie szkoły aktywnościach, a w przyszłym roku szkolnym znajdą się chętni by przystąpić do szkolnego koła Młodych Obywateli, które planujemy utworzyć. 

Podczas części warsztatowej dotyczącej komunikacji z urzędnikami odwiedziła nas telewizja (TV Toruń) Pani dyrektor naszej szkoły, opiekun grupy Mateusz, a także Julia i Przemek udzielili krótkich wywiadów na temat tego co robimy i czemu ma to służyć. W kadrze uchwycono także fragmenty naszej pracy.

Od opiekunów: Ogromnie nas cieszy, że z każdym spotkaniem coraz więcej inicjatywy leży po stronie uczniów. To już nie my - opiekunowie, a sami uczniowie proponują tematy kolejnych warsztatów, proszą o więcej ekspedycji, o pomoc w podjęciu konkretnych działań, przejmują role organizatorów. Chętnie biorą udział w dyskusjach, a co najbardziej nas cieszy: ze zdobytą wiedza i umiejętnościami bardzo chcą wyjść do kolegów ze szkoły.