Program Młody Obywatel
realizowany przez:
Aktualności
Rekrutacja rozpoczęta! Dołącz do Młodego Obywatela
Dołącz do grona młodych obywateli i obywatelek oraz ich opiekunów i opiekunek, którzy każdego roku realnie zmieniają na lepsze swoje środowisko. Ruszyła rekrutacja do IX edycji programu Młody Obywatel, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji BGK i Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Celem programu jest angażowanie uczniów i uczennic do działania razem ze społecznością lokalną. Pod okiem opiekuna młodzi ludzie stają się pomysłodawcami i realizatorami własnych, lokalnych projektów. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1150 szkół, niemal 1500 nauczycieli i nauczycielek i około 12 000 uczniów i uczennic.
Młody Obywatel to ogólnopolski program skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnym oraz opiekunów i opiekunów grup młodzieżowych (nauczycieli/nauczycielek, wychowawców/wychowawczyń, bibliotekarzy/bibliotekarek, pracowników/pracowniczek kultury) z instytucji oświatowych w całej Polsce.
Rekrutacja trwa od 15 sierpnia br. do 18 września br. Aby się zgłosić, należy wypełnić formularz rekrutacyjny dostępny TUTAJ. Udział w programie jest bezpłatny.
Młody Obywatel daje młodzieży poczucie sprawczości. Uczy tego, jak funkcjonuje społeczność lokalna. Uczniowie i uczennice kontaktują się z władzami miasta i lokalnymi instytucjami, znajdują sojuszników i partnerów do swoich działań i przede wszystkim widzą efekty swoich wysiłków w postaci np. wydarzenia sportowego czy publikacji, które wspólnie tworzą. Uczą się organizacji pracy, stają się asertywni i odpowiedzialni za swoje pomysły. Takie kompetencje, tacy aktywni obywatele to podstawa dobrze rozwijającego się społeczeństwa, dlatego już od 7 lat prowadzimy program, w którym wzięło udział ponad 12 000 tysięcy uczniów – mówi Adrianna Lepka, prezes Fundacji BGK.
Tegoroczne tematy
W tym roku tematyka programu dotyczy szeroko pojętej aktywności obywatelskiej. Grupy projektowe, które wezmą w nim udział, mają do wyboru trzy ścieżki tematyczne:
Urząd od podszewki - dzięki realizacji tego tematu:
• dowiesz się, czym na co dzień zajmuje się urząd gminy i inne instytucje publiczne oraz przybliżysz zasady ich funkcjonowania innym,
• poznasz, w jaki sposób instytucje publiczne wpływają na nasze codzienne życie,
• dowiesz się, jakie są możliwe obszary współpracy pomiędzy urzędami a obywatelami i obywatelkami.
Warsztaty przyszłościowe - dzięki realizacji tego tematu:
• będziesz miał okazję wspólnie ze swoimi rówieśnikami/rówieśniczkami, mieszkańcami/mieszkankami zaplanować rozwój swojej miejscowości, osiedla czy ulicy,
• nauczysz się realizować projekt metodą warsztatów przyszłościowych, umożliwiających tworzenie wspólnej wizji,
• poznasz różne grupy mieszkańców/mieszkanek i nawiążesz nowe znajomości.
Reportaż po sąsiedzku - dzięki realizacji tego tematu:
• dowiesz się, w jaki sposób przygotować reportaż o swoim najbliższym otoczeniu,
• poznasz historie sąsiadów i sąsiadek oraz odkryjesz nowe fakty dotyczące twojej miejscowości,
• dowiesz się, w jaki sposób przygotować otwarte spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami, podczas którego zaprezentujesz efekty pracy grupy.
- Chcemy pokazać, że przez dobrą zabawę można kształtować cenne umiejętności społeczne i aktywną postawę, które zaprocentują w dorosłym życiu. Ważne jest również dla nas budowanie w młodych ludziach poczucia sensu oraz przekonania, że ich działania mają realny wpływ na otoczenie – mówi Jacek Strzemieczny, współzałożyciel i prezes CEO.
Wsparcie dla nauczycieli i nauczycielek
Jako opiekun, opiekunka zespołu młodzieżowego otrzymasz:
-
publikację jak krok po kroku zrealizować projekt w ramach Młodego Obywatela;
-
udział w szkoleniu wprowadzającym w tajniki programu (element obowiązkowy – termin i miejsce szkolenia wybiera się podczas rejestracji do programu);
-
newsletter z dużą dawką inspiracji do działania wysyłany raz na dwa tygodnie na Twój adres emailowy;
-
dostęp do webinariów (szkolenia online) dotyczących najtrudniejszych zagadnień pracy projektowej;
-
bieżące wsparcie ze strony koordynatorów projektu;
-
możliwość przeprowadzenia lekcji o finansach przez wolontariusza/wolontariuszkę BGK w Twojej szkole;
-
najaktywniejsze grupy projektowe zaproszone zostaną na Ogólnopolską Prezentację Projektów Młodzieżowych w Warszawie;
-
wszystkie osoby uczestniczące w programie (uczniowie, uczennice, opiekunowie, opiekunki), którzy go ukończą, otrzymają dyplom Młodego Obywatela.
Na nauczycieli i nauczycielki debiutujących w działaniu w projektach społecznych czeka specjalny system mentoringowy, w ramach którego przewidujemy również warsztaty dla uczniów i uczennic oraz indywidualną opiekę merytoryczną trenera/trenerki CEO.
Do zadań opiekuna/opiekunki należą:
-
udział w szkoleniu o metodzie projektu w wymiarze lokalnym wprowadzającym do tematu pracy metodą projektu z młodzieżą w środowisku lokalnym;
-
praca z wybraną grupą młodzieży podczas realizacji działania w ramach jednego z trzech zaproponowanych tematów;
-
przygotowanie i zrealizowanie działań z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych opracowanych lub proponowanych przez CEO;
-
wypełnienie końcowego sprawozdania z realizacji Programu najpóźniej do dnia 28 lutego 2017 roku.
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: obywatel@ceo.org.pl lub do koordynatorki programu: Joanna Gus (joanna.gus@ceo.org.pl). Formularz rekrutacyjny dostępny TUTAJ.