Od czego zacząć działania?

 


Ruszamy z działaniami!

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili się do programu i wypełnili ankietę wstępną – witamy Was „na pokładzie” ósmej edycji programu Młody Obywatel! Czas przystąpić do działania :)

 

Od czego zacząć?

Najważniejsze, to skompletować grupę projektową. Rekomendowana przez nas liczba osób w grupie to 8-15, optymalnie ok. 10 osób. W mniejszych grupach zbyt duża ilość pracy przypada na poszczególne osoby. Bardzo mała grupa może nie być w stanie wykonać wszystkich niezbędnych działań. Z drugiej strony w większych grupach trudno jest zaangażować wszystkich do działania, znaleźć dla każdego realne zadanie i dać mu szansę wpływu na projekt. Może również zaistnieć problem z decyzyjnością – pojawia się dużo różnych pomysłów i niełatwo jest wybrać te do realizacji.

Jeżeli mamy wielu chętnych do udziału w projekcie warto rozważyć stworzenie dwóch niezależnych grup projektowych, każda z nich może przecież realizować inny temat lub ten sam temat, ale w inny sposób.

 

Kiedy mamy już grupę

Kolejny krok to ustalenie dni i godzin spotkań. Radzimy, aby były to regularne spotkania, ale każda grupa ma swoją dynamikę pracy i swoje preferencje, dlatego niczego nie narzucamy :)

 

Pierwsze spotkanie

Na pierwszym spotkaniu warto przybliżyć uczniom, czym jest program Młody Obywatel i jakie mogą być cele wspólnej pracy. Dużą wartością jest, gdy to uczniowie i uczennice sami wybiorą temat, który będą realizować. Zachęcamy do obejrzenia z uczniami krótkich filmów przybliżających każdy z tematów i przedyskutowanie, jakie są ich plusy i minusy w kontekście waszej grupy. Filmiki dostępne są TUTAJ.

Warto również wspólnie przeanalizować dostępne w programie możliwości i zastanowić się, z czego chcielibyście skorzystać, polecamy również, aby w miejscu spotkań grupy projektowej na stałe umieścić Przewodnik po programie, który otrzymacie lub już otrzymaliście od nas razem z publikacją "Młody Obywatel na sportowo".

 

Publikacja „Młody Obywatel na sportowo”

W wyborze tematu oraz w jego realizacji pomocna będzie publikacja „Młody Obywatel na sportowo”. W publikacji znajdziecie mnóstwo inspiracji jak działać oraz propozycje ćwiczeń do przeprowadzenia na spotkaniach grupy projektowej – ćwiczenia te przybliżą Wam pracę metodą projektu.

Publikacja w wersji elektronicznej jest do ściągnięcia TUTAJ.

Drukowaną wersję publikacji wysyłamy na bieżąco do wszystkich uczestników programu – jeśli jeszcze nie otrzymaliście publikacji, prosimy o cierpliwość.

 

Warsztaty dla uczniów

Pomiędzy marcem a majem 2016 nasi trenerzy pojadą do grup projektowych, które wyrażą taką chęć i zapotrzebowanie. Warsztaty trwają 4-5 godzin i odbywają się w szkole lub innej instytucji, która nas zaprosi. Od 21 marca przyjmujemy zgłoszenia na warsztaty na adres: obywatel@ceo.org.pl 

Zgłoszenie powinno być stworzone przez uczniów, jego forma może być dowolna, np. plakat, wierszyk, filmik, itp. Warsztaty są bezpłatne, więcej informacji oraz przykład zaproszenia znajdziecie TUTAJ.

 

Promocja działań w mediach lokalnych

Pomysł, wybór tematu projektu, rozpisanie swojego zadania to jeszcze nie wszystko. Ważne jest także, aby informacja o projekcie, który realizujecie dotarła do jak największej ilości osób, nie tylko z Waszej miejscowości, czy z Waszego regionu. To, co robicie może zainspirować innych, dlatego warto dzielić się swoimi dokonaniami. Podczas promocji nie zapomnijcie podać informacji, że projekt jest realizowany w ramach programu „Młody Obywatel”, którego organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacja BGK.  Możecie taką informację zawrzeć w treści arykułu o Waszych działaniach, a także załączyć logotypy tych instytucji. Jest to dobry sposób na podniesienie rangi projektu, który realizujecie, jego prestiżu oraz na łatwiejszą współpracę z lokalnymi instytucjami.

 

Relacje z działań

Przez cały okres trwania programu czekamy na Wasze relacje – opisy postępów i zdjęcia. Chętnie zamieścimy je w formie artykułów na naszej stronie internetowej lub na facebook’u.

 

W razie pytań/wątpliwości prosimy o kontakt! Życzymy owocnej pracy!

Anna Mitura i Mateusz Wojcieszak