Młody Obywatel rozmawia - publikacja

Uczniowie i uczennice są pełnoprawnymi obywatelami, tak jak ich dorośli rodzice. Płacą podatki kupując drobne produkty, korzystają z infrastruktury gminnej, posiadają prawa i obowiązki wynikające z Konstytucji. W tegorocznej edycji pragniemy zachęcić grupy uczniowskie do spojrzenia na temat aktywności obywatelskiej szerzej niż prawo wyborcze czy wypełnianie druczków w urzędzie.

Przygotowaliśmy dla Was trzy tematy:

  • „Reportaż po sąsiedzku”, którego celem jest bliższe poznanie sąsiadów: ich historii, pasji, zainteresowań, a następnie przedstawienie zebranych informacji w interesującej formie szerszej publiczności;
  • „Urząd od podszewki”, czyli wnikliwe zapoznanie się z funkcjonowaniem dowolnej instytucji w Waszej miejscowości oraz otwarcie jej murów na okolicznych mieszkańców i ich potrzeby;
  • „Przyszłość na warsztacie” polegający na przeprowadzeniu spotkania przedstawicieli różnych grup (np. młodzieży, seniorów, sportowców), podczas którego zastanowicie się nad wizją swojej okolicy za 5, 10, 15 lat.

 

Publikacja pomoże Wam przejść krok po kroku przez kolejne etapy realizacji projektu. Pamiętajcie jednak, że to tylko nasza propozycja i pomoc. Możecie ją dowolnie modyfikować, swobodnie wybierając ćwiczenia czy rozbudowując je o własne pomysły.

 

 Warszawa, 24 października 2016 r.

 

OŚWIADCZENIE

 

W toku prac nad publikacją "Młody obywatel rozmawia. Czyli jak wyjść z działaniami poza szkołę" popełniliśmy poważny błąd.

W otwierającym publikację liście od Członka Zarządu Fundacji BGK dr. Tomasza Kaczora dokonaliśmy daleko idących zmian redakcyjnych, zaniedbując przy tym obowiązek skonsultowania ich z autorem.

Ingerencja w tekst znacznie przekroczyła standard prac redakcyjnych. Wskutek tego w jego upublicznionej wersji znalazło się szereg sformułowań, których przypisanie Panu Doktorowi Tomaszowi Kaczorowi jest nieuprawnione i nie powinno mieć miejsca.

Przepraszamy Pana Doktora Tomasza Kaczora za zbyt daleko idącą ingerencję w tekst jego autorstwa, brak autoryzacji zmienionej wersji listu oraz podpisanie go jego nazwiskiem.

Jednocześnie informujemy, że publikacja „Młody Obywatel” w pierwotnej formie została wycofana z dystrybucji, a niniejsza informacja zostanie przesłana do wszystkich osób, które publikację otrzymały.

Tekst autoryzowany przez Autora zamieszczamy poniżej.

 

W imieniu zespołu programu "Młody obywatel" oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej

Jędrzej Witkowski

 

Brniemy sobie przez naszą rzeczywistość. Codziennie, zwykle nie zauważając. A jak już zauważymy, to omijamy jak najszerszym łukiem. Bo przecież mamy problemy czy sprawy do załatwienia: swoje, własne, niecierpiące zwłoki. Nie da rady inaczej…

A jednak DA RADĘ! Od kilku już lat uczestnicy programu „Młody Obywatel” – opiekunowie, lecz przede wszystkim młodzież – pokazują jak. Pokazują, jak otworzyć oczy, rozejrzeć się dookoła, jak dostrzec, że wspólne to nie niczyje, lecz nasze, i że nasze to własne. Nasze otoczenie, nasze tradycje, nasza okolica, nasze… Długo by wymieniać. I co najważniejsze, dowodzą, że można coś z tym zrobić. Ja mogę, ty możesz, my możemy. Zebrać się razem, poszukać przyjaciół, wspólników, wsparcia. I zrobić wspólnie coś fajnego, co choćby da satysfakcję, radość robienia, a może zostanie na dłużej. Bo okazuje się, że ludziom też zależy, potrzebują tylko kuksańca, bodźca do działania, przykładu, że można.

Współtworząc program „Młody Obywatel” chcieliśmy siłami Fundacji BGK wspierać to otwarcie oczu i otwarcie się. Chcemy, by młodzi ludzie niepostrzeżenie dla siebie poznali, jak dostrzegać tak problemy w najbliższym otoczeniu, jak i okazje, które ono stwarza. By nabyli doświadczeń, jak współpracować z innymi, czasem bardzo różnymi od siebie ludźmi. Pragniemy dać im okazję, by nauczyć się jak działać skutecznie, wyznaczać cele, planować ich osiągnięcie, realizować plany oraz ocenić ich realizację. By zacząć coś złożonego i doprowadzić do końca.

To przyda się później w dorosłym życiu, tak prywatnym, jak i społecznym, publicznym.

Powodzenia!!!

dr Tomasz Kaczor
członek Zarządu Fundacji BGK
Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego